Povinnost splněna, Češi porazili Itálii

20. února 2006 v 19:25 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
Čeští hokejisté porazili na olympijském turnaji v Turíně domácí Italy4:1. Skóre zápasu otevřel Milan Hejduk, dvakrát se pak trefil Václav Prospal. V závěru utkání korigoval na 3:1 John Parco, hattrick pak střelou do prázdné branky soupeře završil Prospal. Český celek si výhrou zajistil postup do čtvrtfinále turnaje.
19.2. 2006 19:06 - 22:35
TURÍN - V české sestavě nechyběl ani Jaromír Jágr, kterého v sobotním duelu s Finskem zranil Jarkko Ruutu. Jágr nastoupil na svém tradičním místě, na křídle prvního útoku. Nehrál však ve své obvyklé stařičké přilbě, ale v novém, bezpečnějším modelu. Do hry však zasáhl pouze v první a ve druhé třetině. Poslední dvacetiminutovku sledoval v kabině.
Světoví šampióni začali bitvu o postup do druhé části turnaje s ofenzivními myšlenkami, do první šance se však dostali Italové. Na trestnou lavici putoval již po 99 vteřinách Židlický a Vokoun mohl děkovat paní Štěstěně, že osamocený Cirone nedokázal zasunout puk do odkryté svatyně.
Domácí hráli proti favoritovi s chutí a několikrát prokázali, že česká defenziva není nejpevnější. Několik přečíslení tři na dva však Italové nevyužili, a tak si mohl Hadamczikům tým oddechnout. A ujmout se postupně režie zápasu.
K očekávané výhře nasměroval mužstvo ve 13. minutě při signalizované početní výhodě Hejduk, jehož bekhendová střela skončila přesně u tyčky Hellovy branky. Opora Colorada se tak po Jágrovi a Výborném stala teprve třetím útočníkem, jenž se v Turíně střelecky prosadil. Již po 83 vteřinách na Hejduka navázal Prospal, který zpoza branky překvapil italského gólmana a pohotově zastrčil puk za jeho záda
.

Zraněný Hell musel střídat Další branky mohli přidat v početních výhodách Židlický či Špaček, Hella, kterému rychle narůstal počet zásahů, ale neprostřelili. Neprosadil se ani Prospal, jemuž v přečíslení dva na jednoho krásně přihrál Jágr. Poté se na ledě začalo na chvilku jiskřit a rozhodčí Bulanov byl nucený vykázat ze hry najednou šest hráčů.
Aktivně hrající Prospal se dočkal svého druhého zásahu na turnaji i v zápase až ve 29. minutě, kdy v oslabení přehodil zbytečně vyjíždějícího italského brankáře Muzzattiho, jenž krátce předtím nahradil zřejmě zraněného Hella. I za stavu 3:0 však Italové několikrát ohrozili mrznoucího Vokouna, zkušený Topatigh ani Parco však ještě českou jedničku o možnou první nulu v Turíně nepřipravili.