Hokejisté skončili ve skupině čtvrtí

22. února 2006 v 19:28 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
21.02.2006 - 18:43, autor: ČTK.
TURÍN - Česká hokejová reprezentace prohrála ve svém posledním vystoupení v základní skupině olympijských her v Turíně s Kanadou 2:3 a v tabulce obsadila čtvrté místo. Ve středečním čtvrtfinále se tak tým od 21:30 utká s nejlepším celkem skupiny B, kterým bude někdo z trojice Švédsko, Slovensko, Rusko. Poprvé na turnaji se dnes v české brance objevil Milan Hnilička, který od druhé třetiny vystřídal Tomáše Vokouna.
Úřadující mistři světa však i přes porážku odehráli nejlepší zápas na turnaji, v kterém je k prohře odsoudila nevydařená první třetina. Ve zbývajících čtyřiceti minutách Češi na ledě dominovali a zatlačili obhájce zlatých medailí ze Salt Lake City do hluboké defenzivy.
Český tým nastoupil k repríze finále loňského mistrovství světa s cílem napravit rozpačitý dojem z předešlých zápasů a hrát lépe v obraně. V úvodu se to Hadamczikovu výběru dařilo. Útočníci se poctivě vraceli vypomáhat bekům a Kanaďané neměli moc prostoru k rychlým brejkům. Vokoun i jeho protějšek Brodeur tak mnoho práce neměli, defenzivním úkolům se totiž věnovali i hráči Javorových listů.
Těm však do vedení pomohl další nejistý Vokounův zákrok, za záda českého brankáře prošla lehká Richardsova střela. Kanaďané tak ukončili dvouzápasové čekání na gól. Srovnat mohl v jedenácté minutě Malík, ale jeho pokus se neujal. O několik vteřin později byl vyloučen František Kaberle a obhájci prvenství se zakrátko radovali z druhé branky. Útočník St. Louis překonal Vokouna s pomocí Kubinovy teče.
Definitivní klid na kanadské hokejky vnesl 36 vteřin před koncem úvodní třetiny Pronger. Češi měli sice předtím řadu střeleckých příležitostí, tlačili se do útoku, ale před prvním odchodem do kabin to v obranném pásmu před Vokounem opět zaskřípalo a Prongerova tečovaná rána skončila za brankovou čárou.
V druhé dvacetiminutovce se v české brance objevil Hnilička, který se tak při své třetí účasti na olympijských hrách dočkal prvního zápasového testu. A hned se musel předvést, když proti němu jel osamocený St. Louis. Opora Tampy při vítězství ve Stanleyově poháru v roce 2004 vyzkoušela Hniličku i o chvilku později. Ani tentokrát však liberecký brankář neinkasoval, i když mu musel pomoci Lang.
Češi se po přestávce nadechli k ofenzivnímu náporu a poprvé na turnaji začali předvádět hru, kterou od nich fanoušci čekali. Zatlačili Kanadu do defenzivy a na ledě kralovali. S tvrdými střelami Malíka a Tomáše Kaberleho museli Brodeurovi pomoci spoluhráči, Jágrovu ránu skryl gólman New Jersey v lapačce.
Když však putovali na trestnou lavici Iginla a Blake, několik tisíc českých fanoušků v hale Palasport Olimpico si mohlo poprvé pořádně zakřičet. Jágr přihrál Kubinovi, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. O české převaze svědčil i počet střel v druhém dějství 14:6.
Na českém odhodlání nic nezměnila ani druhá přestávka a ve 43. minutě to už bylo jen o gól. Brodeura překvapil i ke svému údivu Čajánek. Centr ze St. Louis, který původně neměl vůbec nastoupit, mohl navíc o minutu později vyrovnat, Brodeur ale jeho pokus zastavil na poslední chvíli holí.
Čechů bylo plné kluziště a Kanaďané nevěděli, kam dřív skočit. Při vyloučení McCabea mohl vyrovnat jeho spoluhráč z Toronta Tomáš Kaberle. Nakonec zámořští hráči vítězství uhájili, i když v třetí třetině vystřelili na Hniličku jen dvakrát.
Hlasy trenéra po utkání:
Trenér Alois Hadamczik byl rád, že jeho svěřenci před klíčovým čtvrtfinálovým duelem odehráli nejlepší zápas na turnaji. Litoval pouze nevydařené první třetiny. "Snad z každé kanadské šance jsme dostali gól," prohlásil Hadamczik.
Po první třetině se ale karta obrátila a Češi na ledě kralovali. "Další dvě (třetiny) byly z naší strany velmi dobré. Bohužel jsme neproměnili více než dvě šance, a proto jsme prohráli," řekl trenér.
Dnešní výkon byl podle něj příslibem pro další zápas. "Je vidět, že se kluci zvedají. Tým ale chtěl od začátku, což bylo také pozitivní," uvedl Hadamczik.
Po první třetině se rozhodl k výměně brankářů. Místo Vokouna nastoupil Hnilička a už neinkasoval. "Mužstvo potřebovalo impulz, proto k té změně došlo. Tomáše jsme ale z inkasovaných branek nevinili. Můžete si třeba myslet, že to byla strategie, aby si Tomáš odpočinul na zítra," uvedl Hadamczik na oficiální tiskové konferenci.
Českým novinářům poté řekl, že zvažuje, koho do klíčového duelu nasadí. "Ani s jedním (brankářem) jsem ale nemluvil, takže na to odpovídat nebudu," řekl Hadamczik, který je ochoten zveřejnit nominaci až v den zápasu.
Už nyní je ale jisté, že český trenér nebude moci využít služeb útočníka Aleše Kotalíka. Ten má zhmožděný stehenní sval a jeho start ve čtvrtfinále je podle lékaře týmu Zdeňka Ziegelbauera vyloučen.
Česká republika - Kanada 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Kubina (Jágr, Ručinský), 43. Čajánek (Hemský, T. Kaberle) - 8. Richards (Iginla, Pronger), 12. St. Louis (Lecavalier, Blake), 20. Pronger (Thornton). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 9126.
Česká republika: Vokoun (21. Hnilička) - Kubina, T. Kaberle, Malík, Špaček, Kuba, F. Kaberle - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Kotalík (21. Čajánek), Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Kanada: Brodeur - Blake, Regehr, Bouwmeester, Pronger, Foote, Redden, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Bertuzzi, Thornton, Nash - Doan. Trenér: Pat Quinn.