Česká republika je v semifinále

23. února 2006 v 18:45 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
23.02.2006 - 01:04, autor: ČTK.
TURÍN - Čeští hokejisté dnes porazili ve čtvrtfinále olympijského turnaje Slovensko 3:1 a postoupili do pátečního semifinále. V něm se od 16:30 utkají stejně jako loni na šampionátu ve Vídni se Švédskem. Po čtvrtfinálovém vyřazení v Salt Lake City tak budou úřadující mistři světa po osmi letech znovu bojovat o olympijské medaile.
Dnešní vítězství zařídili svými góly Martin Ručinský, Milan Hejduk a Martin Straka, který skóroval v závěru do prázdné branky. Milana Hniličku, jenž dostal přednost před Tomášem Vokounem, překonal pouze Marián Gáborík na začátku poslední třetiny. Slováci tak po první turínské porážce jedou domů.
Český tým si do klíčového zápasu turnaje oblékl poprvé červené dresy a hned od počátku se snažil navázat na dobrý výkon z druhé a třetí třetiny předešlého souboje s Kanadou. V úvodu sice museli světoví šampioni přestát oslabení po přísném Bulisově vyloučení, ale poté jasně určovali tempo zápasu.
Slovenského brankáře Budaje vyzkoušel v sedmé minutě Bulis, v první české početní výhodě poté Straka a Prospalovi chybělo ke gólovému zakončení pár centimetrů. Když pak neuspěli v dalších šancích Bulis se Strakou, předvedl se Ručinský. Útočník New Yorku Rangers, který zatím na turnaji působil matným dojmem, vstřelil svůj premiérový gól v pravou chvíli. Při vyloučení Tomáše Kaberleho zachytil špatnou Šatanovu rozehrávku a své sólo zakončit tradiční kličkou do bekhendu.
Hniličku, jenž nastoupil poprvé v kariéře na olympijských hrách od začátku, vyzkoušel Svatoš, ale jinak se původní česká brankářská trojka nudila. Budaj byl naopak v permanenci střel, kterých na něj v první části mířilo sedmnáct. Hned dvojnásobné štěstí měl při pokusech Kubiny. Nejprve jej puk zasáhl do ramene, o pár vteřin trefil bek Tampy Bay levou tyčku.
Ve druhé části byli Slováci mnohem aktivnější a začali se přibližovat k výkonu, který jim pomohl k výhře ve skupině B.
Zásluhu na tom mělo i několik přesilových her, při kterých bylo před Hniličkou často rušno. Český tým však měl tentokrát v hale Palasport Olimpico i štěstí, které se od něj v předešlých duelech několikrát odvrátilo. Ve 29. minutě přidal Hejduk druhý gól, když se nejrychleji zorientoval po střele Františka Kaberleho, kterou Budaj jen vyrazil.
Poté, co Slováci nevyužili tři početní výhody, přece jen Hnilička poprvé na turnaji inkasoval. Gáboríkovi k jeho sólu zakončenému přesnou střelou pomohl Židlický, který při návratu do obranného pásma upadl. Šestnáct minut před koncem normální hrací doby se tak utkání ještě více zdramatizovalo. Zredukovaná česká sestava, ze které vypadli Olesz, Hemský a Erat, ale nájezdům soupeře odolávala, navíc občas nebezpečně zahrozila i před Budajem.
Těsnou výhru Česko uhájilo i při závěrečném náporu Slovenska, kdy chybělo Gáboríkovi k vyrovnání jen několik milimetrů. Tři vteřiny před koncem Straka střelou do prázdné branky uzavřel účet zápasu. Čeští hokejisté tak ve 36. utkání s bývalým federálním partnerem vybojovali 24. vítězství.
Výsledek:
Česká republika - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle, Ručinský), 60. Straka - 44. Gáborík (Marián Hossa). Rozhodčí: Van Massenhoven - Racicot (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6893.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz.
Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Slovensko: Budaj - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Surový, Bartečko, Marcel Hossa. Trenér: František Hossa.
Hlasy po utkání:
Martin Ručinský si pochvaloval především zlepšenou hru v oslabení. "Snad nikdy jsem nás neviděl hrát tak dobře v oslabení. Kromě pár střel tam neměli nic, k ničemu jsme je nepustili," řekl útočník New Yorku Rangers v rozhovoru pro Českou televizi.
Český tým zbavil nervozity úvodním gólem, když po sólovém nájezdu překonal Petra Budaje. "Už je to obehraná písnička. Může se to zdát jako klišé, ale já tu kličku mám rád," řekl o svém oblíbeném blafáku z bekhendu. "Chtěl jsem to tentokrát dát víc nahoru, ale nakonec jsem mu to dal pod rukou. Pak jsme měli na čem stavět, dali druhý (gól) a měli zápas pod kontrolou," dodal.
S povzbuzeným sebevědomím šel do zápasu brankář Martin Hnilička, jenž ve dvou třetinách proti Kanadě neinkasoval. Po čtvrtfinále si pochvaloval, že spoluhráči hráli výborně v obraně. "To se pak dobře hraje," řekl České televizi.
Při kritické situaci ve třetí třetině za stavu 2:1 zalehl puk na poslední chvíli na brankové čáře. "Ani jsem moc nevěděl, kde byl. Začalo to tam létat, někdo to vytáhl zpoza brány, všichni do toho vlítli a doráželi. Snažil jsem si pokrýt spodek, a když jsem ho zalehl a rozhodčí to písknul, hodně jsem si oddechl," popsal dramatické chvíle.
Podle Marka Židlického byl závěr utkání především soubojem nervů. "Oni se tlačili dopředu, museli jsme to vzadu zabetonovat," řekl novinářům obránce Nashvillu, po jehož pádu dal Marián Gáborík snížil 1:2. "Byla to moje chyba, spadl jsem a dostali jsme gól, ale to se stává. Hlavní bylo v klidu dohrát a nenervovat se," prohlásil Židlický.
Důležité podle něj bylo, že v úvodních dvou třetinách čeští hráči soupeře k ničemu vážnějšímu nepustili. "Šlo o to, abychom udrželi vedení a to se nám povedlo," uvedl Židlický a pochválil gólmana Hniličku. "Chytal dobře," řekl.
Český trenér Alois Hadamczik pochválil na tiskové konferenci mužstvo za koncentrovaný výkon a týmový duch. "Jednoho hráče bych chtěl přeci jen vyzvednout a to brankáře Milana Hniličku, který naskočil do hry a podal jistý a dobrý výkon," řekl trenér. "Nedělám z něj hrdinu, ale respektuji ho," dodal Hadamczik.
"Je to první, řekl bych, velký krok, když se podaří postoupit mezi čtyři," radoval se Hadamczik z postupu do semifinále, což se hokejistům před čtyřmi lety v Salt Lake City nepovedlo. "Můžeme říci, že jsme o krok dále než na minulé olympiádě. Tým dostal lepší pohyb, sebevědomí a dal se dohromady," řekl kouč.
Klíčem k vítězství podle trenéra bylo, že se hrálo dobře z obrany. Síla slovenského týmu totiž byla v rychlých protiútocích. "Na tom byla jejich hra založena, a to jsme eliminovali," řekl Hadamczik. Hvězdy typu Petera Bondry, Mariána Hossy, Miroslava Šatana či Mariána Gáboríka se až na jednu trefu výrazněji neprosadily. "Jen v závěru druhé třetiny jsme se kvůli vyloučení dostali pod tlak, ale jinak jsme měli většinu utkání kontrolou," konstatoval Hadamczik.
Slováci nezvládli zápas v úvodu psychicky, ale podle Hadamczika se s tím nedalo kalkulovat, "Co bylo, už není. Slováci dali v turnaji osmnáct branek a my deset, což značilo jejich velkou sílu v útoku, ale dokázali jsme je udržet," řekl trenér.
Zklamání čišelo ze slovenského kouče Františka Hossy. Jeho tým prošel jistě základní částí, ale ve čtvrtfinále hrál zpočátku zakřiknutě a s turnajem se rozloučil. "Je smutné, že mohl vyhrát jen jeden. Po těch předešlých výkonech je mi to líto, ale musíme se s tím smířit," řekl Hossa na tiskové konferenci po utkání.
Slováci se pomalu rozjížděli, za což podle Hossy mohlo poslední utkání ve skupině proti Švédům o den dříve. "Pohyb nebyl, jak bychom si představovali. Tým byl v útlumu, ale o výsledku rozhodly individuální chyby v prvních dvou třetinách," řekl.