Únor 2006

K zamyšlení- Bůh

27. února 2006 v 19:55 | Enny!! :) |  Citáty

Oběd s Bohem

"Mami, dnes jdu na návštěvu k Bohu," řekl jednou synek své udivené matce.
Protože věděl, že je to k Bohu daleko, zabalil si do tašky několik sladkých tyčinek a limonádu. Pak se vydal na cestu.
Když přešel asi tři ulice, potkal starou paní. Jen tak seděla a zírala na pár holubů. Sedl si k ní na lavičku a otevřel svou tašku, aby se napil. Vtom si všiml, že stará paní vypadá hladově a nabídl jí čokoládovou tyčinku. Ona ji vděčně přijala a usmála se na něj tak krásným a milým úsměvem, že ho chtěl vidět ještě jednou a nabídl jí i limonádu.
Tak tam seděli celý den, jedli a usmívali se na sebe, ale nemluvili.
Když přišel večer, chlapec si uvědomil, že je pozdě, vstal a šel domů. Po chvíli se však otočil, doběhl zpátky ke staré paní a objal ji. A ona se na něj usmála snad tím nejkrásnějším úsměvem.
"Tak co, potkal jsi Boha?" zeptala se maminka synka, když dorazil domů.
"Já jsem s ním dokonce obědval!" odpověděl syn. "A víš ty co? Má ten nejkrásnější úsměv, jaký jsem kdy viděl!"
Mezitím přišla domů i stará paní a její syn se jí zeptal, čím to, že celá jen září.
"Jedla jsem s Bohem v parku čokoládové tyčinky," odvětila. "A víš co? Je mnohem mladší, než jsem čekala."

Slavnostní Zakončení OH 2006 v Turíně!!

27. února 2006 v 16:05 | Enny!! :) |  Zimní olympijské hry
26.02.2006 21:49 - T u r í n - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Karnevalový rej, vlajkonoši osmdesáti zemí včetně dvojnásobné české medailistky Kateřiny Neumannové, slavností průvod všech výprav, proslov předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Rogga, který pronesl tradiční formulku a potom už mohl oheň XX. zimních olympijských her v Turíně nadobro zhasnout.
Přesně ve 21.30 tak byly olympijské hry odebrány italskému Turínu a na stožár za doprovodu operního pěvce Bena Heppnera vystoupala kanadská vlajka. Symbol země, která za čtyři roky ve Vancouveru uspořádá další, již 21. klání sportovců nejdůležitějších zimních odvětví.
Olympijskou vlajku vrátil Roggemu turínský starosta Sergio Chiamparino. Poté ji převzal na vozíček připoutaný starosta Vancouveru Sam Sullivan a symbolicky pozval sportovní svět na příští zimní hry, do jejichž zahájení zbývá 1147 dní.
Stejně jako slavnostnímu zahájení, tak i zakončení na Stadio Comunale, nechyběla invence a barvité nápady italských choreografů. Karnevalovému hemžení vévodila tradiční volba krále a královny a dominovalo 78 dobrovolníků představujících tarotové karty, které byly zařazeny nejen jako připomínka roku mystiky. Tyto magické karty slouží k předpovídání budoucnosti a každá vypráví svůj vlastní příběh.
Karneval má původ ve starém Římě, navazoval na saturnálie, dny, kdy se smazávaly veškeré společenské poměry a králem byl na týden jmenován člověk z lidu.
Ještě před tím vyvolalo nadšené jásání diváků předávání medailí za lyžařský maraton mužů na 50 kilometrů. Poslední lyžařskou disciplínu olympiády totiž symbolicky vyhrál domácí závodník Giordio di Centa. Medaili mu předala rovněž běžkyně na lyžích, jeho sestra Manuela di Centaová, která se podobného ocenění dočkala o pár let dříve.
Na ploše se prezentovali bruslaři s ohnivými chocholy na přilbách, kteří se představili už při slavnostním zahájení, ale i bruslaři s gejzíry jisker na přilbách. Ceremoniálu dominovaly klasické výrobky italského průmyslu skútry Vespa, tříkolky "včelka" i slavné fiaty 500. Řídili je postavy z tradiční commedie del'arte, která vznikla v Itálii na počátku 17. století.
Průvod vlajkonošů a uvolněných sportovců jednotlivých výprav uzavírali tradičně domácí. Jejich zástavu symbolicky nesl sáňkař Armin Zöggeler, který získal pro pořadatelskou zemi první zlatou medaili na hrách. Sportovci se rovněž mohli zapojit do show, před nástupem na plochu dostali červené klaunské nosy.
Při efektním vystoupení akrobatů představující lyžaře a snowboardisty v bílém se vznášející nadnášeni vzdušnými proudy hlediště zcela ztichlo. Spolu s nimi napochodovali na plochu další účinkující bavící gejzíry takzvaných bláznivých jisker.
Na závěr, těsně před pomalým zhasnutím olympijského plamene, vstoupilo 398 nevěst, které vytvořily na ploše stadionu obrazec bílé holubice, symbolu míru.
Kromě více než šesti tisíc účinkujících se představila řada slavných hudebníků a zpěváků mezi kterými nechyběli nevidomý tenorista Andrea Bocelli. Vedle Portoričana Rickyho Martina se největšího potlesku dočkala i rocková zpěvačka Avril Lavigne, která uvedla pořadatele další zimní olympiády v kanadském Vancouveru, ve své rodné zemi.

Hokejisté získali olympijský bronz!!!

25. února 2006 v 23:21 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
25.02.2006 - 22:40, autor: ČTK.
TURÍN - Čeští hokejisté přivezou z olympijských her v Turíně bronzové medaile. Rozhodli o tom v dnešním zápase o třetí místo, v němž porazili Rusko 3:0. Nevracejí se sice s kýženým zlatem, ale jejich zisk znamená čtvrtou medaili a nejúspěšnější výsledek samostatné české výpravy na zimních hrách. V historické bilanci je to jubilejní desátý cenný kov z ledního hokeje.
Češi nastoupili na rozdíl od pokaženého semifinále se Švédskem v bílých dresech, ale to nebyla jediná do očí bijící změna. Kouč Alois Hadamczik postavil do branky poprvé od základní skupiny znovu Tomáše Vokouna a přebudoval všechny čtyři řady ve snaze vdechnout svému týmu nový život.
Jaromír Jágr poprvé od předloňského utkání Světového poháru ve Švédsku nehrál v elitní formaci, Hadamczik proti první úderné ruské trojici nasadil defenzivnější trio Bulis, Prospal, Hejduk. Roztrhl i první obranný pár Kubina, Tomáš Kaberle, kteří byli v semifinále u pěti branek. Role třináctého útočníka připadla bojovníkovi Čajánkovi, který hrál poslední duely s bolavým zápěstím.
Český tým změny alespoň ze začátku osvěžily. V duelu zklamaných a unavených týmů lépe bruslil a také se záhy dostal do vedení. Při signalizované výhodě za ruský faul vyměnil na ledě Vokouna šestý hráč do ofenzivy, Lang s Výborným za brankou připravili puk do palebné pozice Eratovi a ten střelou do horního rohu přes dva clonící hráče dal svůj první reprezentační gól.
Úřadující mistři světa se vrátili k organizované hře ve vlastním pásmu, která jim vynesla čtvrtfinálovou výhru nad Slovenskem, a Rusové se kromě převahy v přesilovkách téměř k ničemu před Vokounem nedostali.
Jejich nejproduktivnější hráč z NHL Kovalčuk na sebe strhl pozornost jen brutálním faulem loktem, jímž najel do Kubinova obličeje a statný zadák odjel s krvácející ranou do kabiny. Tam své zhmožděné čelo a tržnou ránu na bradě dlouho ledoval a pro medaili už si přišel v civilu.
Kovalčuk dostal trest do konce utkání a čeští hokejisté využili následnou pětiminutovou početní výhodu ke zdvojnásobení vedení. Když puk došel až na vrchol přesilovkového obrazce, Židlický jej napálil od modré k tyči.
Český výběr pak opustila i jeho největší hvězda - Jaromír Jágr, který čtyři minuty před koncem druhé třetiny odešel z ledu s nataženým stehenním svalem. Na střídačku se sice třináct minut před koncem vrátil, ale na svém místě vedle Straky a Ručinského jen sledoval snaživého Hemského.
V největší šanci Rusů, za něž po vypršení trestu nastoupil znovu Malkin, trefil jeho spoluhráč z útoku Charitonov tyč. Svěřenci Vladimira Krikunova čtyři minuty před koncem sice skórovali, ale Dacjukovu trefu rozhodčí neuznal proto, že ji podle něj útočník vstřelil příliš vysokou hokejkou. Výhru pak pečetil Straka do prázdné branky.
Gólman Vokoun a jeho tým udržel poprvé na turnaji čisté konto, a to rovnou v boji o medaile. I třetí olympijský turnaj s hvězdami NHL český tým zakončil duelem s Ruskem: po finálovém triumfu 1:0 v Naganu a po prohře stejným výsledkem ve čtvrtfinále v Salt Lake City upravil výhrou v zápase o třetí místo stav minisérie na 2:1.
Rusové tak podruhé od roku 1956, kdy začali jejich hokejisté pod pěti kruhy hrát, odjíždějí bez medaile. V Lillehammeru i v Turíně se museli spokojit se čtvrtým místem.
Osm českých medailistů má i zlato z Nagana a Jágr a spol. se zařadili za lyžařku Kateřinu Neumannovou coby druzí nejúspěšnější čeští sportovci na zimní olympiádě.
Česká republika - Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Erat (Výborný, Lang), 27. Židlický (Jágr, Lang), 60. Straka (Erat). Rozhodčí: Andersson - Karlsson (oba Švéd.), Miller (Kan.). Vyloučení: 7:3, navíc Kovalčuk 5 a do konce utkání, Dacjuk (oba Rus.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8379.
Česká republika: Vokoun - Kubina, Špaček, Židlický, T. Kaberle, Kuba, F. Kaberle, Malík - Hejduk, Prospal, Bulis - Jágr, Straka, Ručinský - Erat, Lang, Výborný - Hemský, Kotalík, Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Taratuchin, Něprjajev. Trenér: Vladimir Krikunov.

Kočičí řeč

25. února 2006 v 16:00 | Enny!! :) |  Kočky
Otírání se čenichem...důkaz největší lásky a důvěry.Kočka je v něžném rozpoložení.
Ducání hlavou...mazlivost.Kočka usiluje o přízeňkocoura, případně člověka a vybízí k mazlení a něžnostem.
Něžné strkání packou...laskání, kočka se chce připomenout.
Doteky hmatovými vousy...něžnost, seznámení,Za zvláštní projev přízně musíme považovat, dotýká-li se vás kočka hmatovými vousky na obličeji. Je to jakoby vám vyznávala lásku.Vytváří se tak mezi kočkou a vámi něžné citové pouto.
Očichávání...seznamování a kontrola pachů.
Válení se na zádech...cítí se velmi příjemně, člověk ji má podrbat a smí i na bříše (pozor, toto jsou partie,které kočka často všanc nedává.Některá se nenechá na břiše pohladit nikdy).Sexuální partner má být patřičně naladěn.
Otírání se kolem nohou...pozdrav,příp. si chce kočka něco vyžebrat, příp.se připomíná a vybízí k pohlazení.
Skok na nohy...výzva ke hře, zlost, odreagování loveckého instinktu.
Lehce zdvižená packa...varování, aby se nikdo nepřibližovaal.Kočka je ve střehu
Přešlapování...kočka se cítí příjemně.(Pozustatek prvních dnů, kdy tímto přešlapováním kotě masíruje matce bříško pří ssání mlíčka)
Lízání...laskání
Oblizování se...očekávání potravy
Zívání...dlouhá chvíle, či probouzení se.
Mňoukání...kočka volá nebo zdraví svého partnera, případně vypráví celé romány. Z velmi jasného a naléhavého mňoukání, lze usuzovat na špatnou náladu.Velmi zřetelně rozlišíte i to, když si kočka říká o jídlo, či o pamlsek. Upřený až vyzývavý pohled z očí do očí a naléhavý tón jistě brzy rozpoznáte...
Kňučení...tak si kočka klidně povídá se svým člověkem. Někdy hlas přechází do chrapotu, hlas je zabarven lehce láskyplně./viz.mručení/.Někdy jen loudí. Podle tónu a situacie brzy rozlišíte, když kočka kňučí z nudy nebo zklamání, či dává najevo souhlas nebo opačný názor...
Mručení...někdy to vypadá i jako kdyby kočka vrkala:-) Zde jde prakticky vždy o milostný šepot, který kočka používá při mazlení a sdělování náklonnosti. I k člověku...
Výhružnévrčení...Výraz nejistoty, strachu nebo zadržování zlosti. Může to být i v situaci, kdy dává velice zřetelně najevo svůj nesouhlas nebo nepříjemný pocit, když ji třeba něco bolí a vaše doteky jí nedělají dobře.Pokud vydává tyto zvuky, je vždy na místě obezřetnost. protože je schona kdykoli zaútočit...
Pronikavýskřek...kočka je ve velké tísni nebo ji něco bolí...
Funění a syčení...Kočka funí z leknutí, strachu a zlosti, někdy také z rozpaků a nejistoty. Funí i když chce zastrašit nepřítele.Zde má svůj význam i pach dechu.Ať už je příčinou cokoli, nejlepší je klidit se jí z cesty...
Prskání...kočka hrozí nebo varuje.Vypadá to sice velice zle, ale většinou z toho nic nebývá.Jde-li do tuhého, většinou uteče...
Předení...Tímto příjemným, vlídným a uklidňujícím zvukem vyjadřuje většinou svou spokojenost a radost. Přede také pro sebe, v teplém pelíšku, když se sluní, přede, když ji hladíme, na pozdrav, při mazlení, ale také v předtuše chutného pokrmu. Předení ovšem může mít význam pro kočku samotnou, když se chce uklidnit. Přede i kočka, která rodí...
Aby vám rozuměla vaše kočka, měli byste:
s ní hodně hovořit velmi klidným tónem,
spojovat verbální projev s gestem/např. "pojď sem" s pokývnutím/,
používat pro důležité věci,činnosti a výzvy vždy stejné slovo /nesmíš, hodná/.
Abyste se naučili rozumět své kočce, měli byste:
ji se zájmem pozorovat,
hodně se jí zabývat,
nechat ji, aby se podílela na rodinném životě,
zapomenout na lidská měřítka chování,
nesrovnávat ji se psem,
vyměňovat si zkušenosti s ostatními chovateli, neváhat požádat o radu profesionálního chovatele, či zvěroklékaře a podívat se do knížek.

MiNIsnář

25. února 2006 v 13:26 | Enny!! :) |  Sny
* AGRESE snaha skrýt v sobě své pravé já, neochota přiznat si problém
* BOUŘE vzplanutí emocí, touhy nebo pudů, extrémní duševní neklid, problém, který už nesmíš přehlížet
* CESTA stojíš na rozcestí, rýsuje se před tebou nový směr, kterým se začne ubírat tvůj život
* DUM lidské tělo a osobnost, podle toho, co se v domě děje nebo jaký je, poznáš, co se děje v tobě
* HÁDKY prožíváš vnitřní konflikt, perou se v tobě dvě strany člověka
* HODINY srdcem cítíš, že stojíš před důležitým rozhodnutím
* HVĚZDA ukazuje ti směr, kterým by ses měla dát, tvůj osud
* CHLAD cítíš-li ve snech chlad, znamená to, že stále neúspěšně usiluješ o osobu opačného pohlaví
* JED cítíš se provinile, někomu jsi v minulosti možná i nerada ublížila
* JÍST buď se chceš nějaké věci zbavit (trháš ji zuby), nebo to znamená pevné spojení s ostatními postavami ze snu, někdy až manželství
* KAMENY vnitřní únava, nechuť cokoli dál řešit, vyčerpání z nahromaděného stresu
* KVĚTINY rozkvět osobnosti často díky novému, rozvíjejícímu se vztahu, nový příliv energie do organismu
* LÉTÁNÍ snaha uniknout zodpovědnosti a každodenní jednotvárnosti
* MĚSÍC je čas na rozhodnutí, které už dlouho odkládáš, spolehni se při tom čistě na svou intuici
* MÍČ znamená varlata, hrát si s míčem se proto rovná touze po sexuálních hrátkách
* MRAKY prahneš po úniku a snadné cestě ven, stavíš si vzdušné známky, taky znak plodnosti a obnovy
* NÁBYTEK potřebuješ domov, cítit klid a mít jistotu, že se můžeš někam schovat
* NEHODA sama sebe trestáš, abys utišila svědomí
* NOS větříš nebezpečí, buď ostražitější a ne tak důvěřivá, může přijít něco, co tě položí na lopatky
* OHEŇ vášeň a touha, symbol rychlého a citově bohatého života, požár je znamení trochu se zklidnit
* OSTROV vysněný cíl, ideální stav věcí, jak by sis je představovala, taky potřeba být nějaký čas sama
* PAVOUK ukazuje na tvou zálibu pohlcovat a přisvojovat si věci ostatních, zvlášť mužů
* PENÍZE množství peněz ve snu znamená stejné množství času nebo energie, někdy i lásky
* POKLAD symbol usmíření, smíření s realitou, s nějakým starým problémem nebo objevení něčeho nového a hezkého
* PROVAZY dva významy: těsný vztah s matkou nebo penis
* PTÁCI neklid, protikladné myšlenky a pocity poletující kolem a vztahující se k jednomu problému
* ROSTLINY vnitřní vývoj a růst
* RYBY tíseň z něčeho neznámého, co ti ale nutně nemusí ublížit, zamysli se hlouběji nad svými problémy
* SLÉZAT (HORU) usiluješ o úspěch a máš vysoké ambice, chceš vyniknout nad všemi ostatními
* SLUNCE moc myslíš, moc nad vším uvažuješ, jednej víc spontánně a vyhneš se mnoha nepříjemnostem
* SMRT konec něčeho starého a začátek něčeho nového, vyproštění se z nepříjemných povinností
* STROM potřeba přítomnosti síly a energie konkrétního muže
* SVATBA myšlenky na smrt, věci se rýsují černě a beznadějně
* ŠKOLA utrpěla jsi šok, který se ti pořád vrací, sen ti ukáže, čeho se přesně týkal

Co říkají vaše sny??

25. února 2006 v 13:22 | Enny!! :) |  Sny
Co se zdá, je sen. Ale sen může mít a většinou také má zatraceně blízko k realitě. Už jste dnes vyslovili větu: Včera v noci se mi zdálo...?
Zdálo se vám, že létáte nebo že se milujete s dávnou kamarádkou z dětství? Nebo máte sny poněkud surreálnějšího rázu -- jste utěrkou plazící se po podlaze, nebo jste se dokonce ve snu stal ženou a teď si stíráte studený pot z čela? Ať už jsou vaše sny nudné nebo plné vzrušení a bizarností, barvité, nebo černobílé, stereotypní, nebo divoké, pravděpodobně vás občas napadne, kde se sny berou a co vlastně znamenají.
KRÁTKÝ VÝLET DO HISTORIE
Povaha snění nevzrušuje jenom moderního člověka dvacátého století, ale zajímaly se o ní už starověké civilizace, antické Řecko a středověká Evropa. Osvícenectví potom sny označkovalo jako fenomény nesmyslné a nehodné pozornosti dospělých, racionálně uvažujících lidí. Sny jsou nicméně dotěrným vesmírem v naší hlavě, který je paradoxně nám samotným přístupný jenom s potížemi.
Podle přesvědčení starých civilizací sny vyjevují smrtelníkům vůli bohů nebo svatých bytostí. Bohové tím chtějí vyjádřit svoji vůli, chtějí varovat nebo oznamovat budoucnost. Tento věštecký kontakt s nadpřirozenými bytostmi se děje buď normální běžnou řečí, nebo je sdělení kódováno symbolicky a potom je nutno jej dešifrovat. Tak vzniklo umění vykladačství snů a živnost vykladače snů (první předchůdce psychiatrů). Primitivní kultury věnovaly lidem, kteří měli pestré sny, velkou pozornost, naslouchaly jejich radám a snění byla jedna z hlavních vlastností šamanů. Nakonec i Bůh a jeho poslové se v bibli zjevují ve snech.
Sny některých významných lidí a jejich interpretace byly v historii zaznamenány a tradují se dodnes. Například Josef Egyptský vykládal faraonův sen o sedmi kravách tučných a sedmi kravách hubených tak, že jde o léta veliké úrody a veliké neúrody. Jeho slova byla naplněna, faraon uposlechl varování svého snu, včas zřídil špýchary, a Egypt tak byl v dobách neúrody zachráněn před hladomorem.
SPÁNEK NENÍ JEN ODPOČINEK

Ačkoliv existuje i denní snění (taky v duchu svlékáte ženy na ulici nebo se vidíte na postu svého šéfa?), když přemýšlíme o klasických nočních snech, nemůžeme vynechat spánek, který je předpokladem snění. Spánek je odedávna považován za něco mimořádně důležitého. Měl v mytologii i svého boha, kterého Řekové nazývali Hypnos. Hypnos--spánek a jeho bratr Thanatos--smrt jsou oba synové noci. Thanatos je bohem spánku věčného, Hypnos dočasného, ze kterého se znovu a znovu probouzíme. Thanatos a Hypnos mají ještě bratry Oneiry, to jest sny, které bydlí blízko západu slunce v podsvětí, u své matky noci. Mytologický výklad dnes, vzhledem k možnostem moderní vědy, sedí trochu v koutě jako olysalá metafora. Ve věku elektronických technologií leccos víme o fyziologii mozku a jejím vztahu ke spánku a snění. Když usínáme, nastává útlum činnosti mozkové kůry. Cyklus spánku a bdění je řízen z mezimozku, kde se nacházejí spánková centra. V padesátých letech bylo zjištěno, že spánek není stav, který zůstává po celou noc beze změn. U všech savců a také u člověka lze prokázat rozdílné, ale po sobě pravidelně následující stavy mozku. Tyto nálezy byly získány prostřednictvím elektroencefalografického monitorování pokusných osob během spánku. Spánek dospělých lidí se dá během jedné noci rozdělit do čtyř až šesti střídajících se fází, kde se zhruba rozlišují dva spánkové stavy. Jeden z nich se vyznačuje doprovodnými rychlými pohyby očí (Rapid Eye Movement), u druhého jsou naopak oční bulvy v klidu. Právě první stav je spjatý se sněním. (tzv. REM spánková fáze). Během této fáze je spánek hluboký. Pokusné osoby probuzené během této spánkové doby nebo bezprostředně po ní dokázali vyprávět svůj sen častěji než spáči probuzení během druhé fáze. Každá snová fáze na svém začátku přejímá přesně konečnou podobu předchozího snového světa, který se přitom dále rozvíjí až do konečného ranního probuzení. Sen se tedy během noci odehrává "na pokračování".
SNÍTE SKORO CELOU NOC
Dnes je již také jisté, že lidé sní mnohem více, než se dosud mohlo předpokládat z jejich vzpomínek při spontánním ranním probuzení. Že se vám nic nezdá? Nevěřte tomu, jenom si obsah svých snů nepamatujete nebo nechcete pamatovat. Sen je jako medúza. Po vytažení z vody, tj. ze spánku, se rozplývá a deformuje, přitom nálada, do které jsme se dostali ve snění, se nás často tvrdošíjně drží i během bdělého denního stavu. Sen, ze kterého se probudíme, nepociťujeme jako minulost ve smyslu něčeho, co nenávratně zmizelo a zaniklo. Snové obrazy, ačkoliv podléhají svébytné logice a neřídí se pozemskými souřadnicemi času a prostoru, jsou pro naši psychiku reálné. Dokonce, dokud sníme, je pro nás sen tak živoucí jako jakákoli jiná zkušenost, kterou máme při bdění. Hranice mezi snem a bdělým stavem může být úplně zamlžená. Přesně to vyjádřil už před dvěma a půl tisíci lety čínský básník Čuang-C': "V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem." Otázka, co je sen a co je realita, zůstává i nadále inspirací pro básníky a filozofy. Nicméně pokusy o definici snu existují.
Psychiatr by sen popsal jako představivost vyskytující se během spánku a existující i u jiných organismů (podle Freuda sní prasata o žaludech, husy o kukuřici). Snové obsahy jsou nejčastěji považovány za tzv. "denní rezidua" -- útržky zážitků z bdění. Sen je montáží vzpomínek a zpracováním tělesných pocitů. Ve spánku ovšem odpočívá naše "já", které během dne uspořádává zážitky do logických sekvencí, řadí je k ostatním zkušenostem a zapisuje je do paměti. Mozek samozřejmě funguje, ale není zde nic, co by řadilo naše asociace a myšlenky v nějakém pořádku, chybí cenzura našeho vědomí.
ZKOUMÁNÍ SNŮ

Při zkoumání snů nechyběla ani statistika, a tak můžeme vyjmenovat některé nejčastější druhy snů: varující sny, předpovídající sny (pobízejí nás k přehodnocení našich rozhodnutí), sny o zemřelých (někdo považuje tyto sny za reálnou návštěvu ze záhrobí), léčivé sny (naznačují fyzické potíže), jasnovidné sny (bible, a zejména Starý zákon, je plná vizí, které předpovídají osud a naznačují cestu). Na vzniku snů má podíl také náš fyzický stav. Pro některé choroby jsou některé sny typické. Epileptikům se zdá o ohni a krvi -- převládá rudá barva. Hysterikům se zdají sny divoké, děsivé, s pronásledováním a nadpřirozenými bytostmi. Při problémech s krevním oběhem se spícímu zdává, že nemůže utíkat, že běží do strmého kopce a nemůže popadnout dech. Lidé s poruchou močení, ale i zdraví jedinci s plným močovým měchýřem hledají záchod a stále jej nemohou nalézt. Neurotici mají různé úzkostné sny. Při bolestech se zdá, že bolí příslušná tělesná partie. Zvláštní kapitolou jsou dětské sny, které bývají velmi děsivé. Pokud proflámujete celou noc s kamarády ve vašem oblíbeném podniku, následuje epizoda nevolnosti na toaletě, potom neklidně usnete a zdá se vám, že se topíte ve fernetovém moři a zachraňuje vás vnadná servírka, která vám v noci nalévala jednoho panáka za druhým, je celkem jednoduché vyložit tento sen jako ekvivalent předešlých myšlenek a událostí, byť zpracovaných snovým procesem. Jak si ale vyložit sny, které jsou plné nesrozumitelných znaků a nepochopitelných souvislostí.
VĚDCI A ODBORNÍCI O SNECH

Tak jako kvantová fyzika přinesla revoluci do klasické fyziky, Freudova kniha Výklad snů otřásla dosavadní vědou o duši a místo obskurních a naivních výkladů pouťových snářů nabídla hlubinně psychologickou interpretaci snů a snových symbolů. Zakladatel klasické psychoanalýzy Sigmund Freud přišel s nejdobrodružnějším určením snění, které zároveň požívá největší víry. Tři základní vrstvy vystopované starými kulturami v lidské duši nazval Freud Nadjá, Já (vědomí) a Ono (nevědomí). Vědomí cenzuruje pudy, instinkty a potlačená přání, které skrývá nevědomí.
Když se přeřekneme, provedeme nějaký chybný úkon nebo sníme, dere se tak na povrch část našeho nevědomí. Sny jsou celníci, kteří propouštějí přes hranice nevědomí jeho tajné obsahy. Neděje se to však jednoduše. Ve snové fantazii se uplatňuje tzv. technika nevědomé snové práce, která přeměňuje nevědomé myšlenky v obrazy, které snícího tak trochu balamutí, převlékají myšlenky do symbolů. Freud tvrdí, že žádný obsah snění není a neznamená to, čím se ukazuje být, je symbolem (nejspíše potlačené sexuality), ke kterému musíme mít klíč. Příklad z freudovské kuchyně? Co třeba takový banán? Snový banán je "ve skutečnosti" mužský pohlavní úd. Freud vynalézá standardní vysvětlení pro snové symboly: podélné předměty -- hole, deštníky, meče, šavle, pušky revolvery, kůly, stožáry, doutníky apod. jsou symbolem penisu, předměty vyhloubené -- propasti díry, tunely, brašny, kapsy, pouzdra symbolizují vaginu. Od dob Freudových si již nemůžeme být ve svých snech ničím jisti. Jeden z Freudových kritiků jednou pronesl námitku: "Nemohl by pro změnu být doutník opravdu doutníkem?" I když si uvědomíme, že psychoanalýza byla mimo jiné reakcí na prudérní a pokryteckou viktoriánskou morálku, jež dusila přirozené projevy sexuality, je přesto kritika osočující Freuda z pansexualismu do značné míry oprávněná.
Nesmíme zapomenout zmínit přínos do poznávání snů i takové veličiny jako je psycholog Carl Gustav Jung. I když byl původně jedním z Freudových žáků, jeho pohled na sny byl jiný. Jung považoval každý ze snových obrazů za vstup prazážitků z něčeho, co pojmenoval kolektivní nevědomí do našeho vědomí. Pokud zrovna řešíte nějaký problém, nevědomí vám nabízelo "mytologický" návod, jak stejnou situaci vyřešili vaši předkové. Tyto "archetypy" prosakují do našeho vědomí, jako symbolické obrazy, kterým bychom měli porozumnět. Proto se ve snech začalo hledat spojení se základními mytologickými příběhy, které se odehrávaly v historii lidského rodu.
Ve druhé polovině dvacátého století se začíná v přístupu ke snům prosazovat zcela nový směr. Rodí se psychologie, která odmítá redukovat člověka pouze na biologicky (sexuálně) determinovanou bytost a klade velký důraz na individualitu a tzv. vyšší hodnoty (sociální chování). Některé odborné školy odmítají jakoukoliv interpretaci, protože považují snový život za samostatný a v "realitě" nevysvětlitelný. Fenomenologická psychologie razí heslo: Zpět k věcem samým. Slavný logik a filozof L. Wittgenstein uzavírá svůj traktát sentencí: "O čem nemůžeme mluvit, o tom musíme mlčet." Existují světy (a sny mezi ně patří), které nemohou být adekvátně vyjádřeny slovy. Logika pro duši a pro emoce neplatí. Neznamená to rezignovat na výklad snů, znamená to zůstat plně u snových obsahů, tak jak se projevují, a brát je jako něco, co se samo zpodobňuje. Výklad snu by především měl vycházet z naší duševní individuality a nepřevádět tak osobní záležitost, jakou sen je, na jednu obecnou teorii. Když ale opustíme berličku psychoanalýzy a zahodíme snáře, musíme se smířit s tím, že nám nezbude než zapojit svůj cit, intuici a především odvahu luštit kódované a mnohdy nepříjemné poselství snů.
Platí, že problém ve snu je symbolem problému v životě. I zcela nesmyslný sen může mít hluboký osobní význam. Dávné kultury pokládaly sny za nejvýznamnější výrazy ducha a neschopnost porozumět jim považovaly za analfabetismus. Talmud říká: "Sny, které jsme nevyložili, se rovnají dopisům, které jsme neotevřeli."
...A NA ZÁVĚR
A důležitá rada na závěr: i když tomu všemu vůbec nerozumíte, obvykle se vám otevřou oči, když začnete s někým o svých snech hovořit. Existují i skupiny, kde můžete pod zasvěceným vedením své sny analyzovat.

Zlatý sen hokejistů ukončili Švédové

24. února 2006 v 19:22 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
Čeští hokejisté zlatý triumf z Nagana 1998 nenapodobí. V pátečním semifinále olympijského turnaje jejich naděje na vítězství v turnaji ukončili po výhře7:3 Švédové. Český celek doplatil na katastrofální chyby v obraně, které zkušený soupeř nemilosrdně trestal. Milana Hniličku vystřídal po pátém gólu Tomáš Vokoun.:(((((((( ;(
24.2.2005 TURÍN - Češi se o bronzovou medaili v sobotu utkají s poraženým z duelu Finsko - Rusko. Hokejisté tak nenapodobili Kateřinu Neumannovou, která dnes vybojovala zlatou olympijskou medaili v závodu na 30 km.
Češi měli mizerný start. Už po 34 sekundách nabil Forsberg Fredriku Modinovi a zkušený švédský útočník hned z prvního útoku propálil Hniličku. Před českým gólmanem navíc zbytečně clonil Tomáš Kaberle.
Modin mohl přidat další gól za okamžik po další parádní přihrávce Forsberga. Hnilička se tentokrát zaskočit nenechal a Češi z protiútoku udeřili. Straka zpětnou přihrávkou našel Filipa Kubu, jehož střela se od tyče odrazila do pravého betonu Lundqvista a puk se dokutálel za brankovou čáru.
Obrat mohl v 9. minutě dokonat Čajánek, když Švédové špatně střídali. Švihem ale z brejku zamířil těsně nad branku. A tentokrát trestali Švédové. Veterán Lidström střílenou přihrávkou od modré čáry trefil hůl Pera-Johana Axelssona, který třetím gólem na turnaji upravil na 2:1 pro Seveřany. Další šanci nevyužil Hejduk, který po dobrém forčekingu Židlického trefil brankovou konstrukci.
Sedinové zařídili zvýšení
Třetí úder dostal chybující český celek v 22. minutě. Rozehrávku Jaromíra Jágra zachytil soupeř, Daniela Sedina ještě vychytal Hnilička, ale na dorážku jeho bratra Henrika byl už krátký. Česká obrana byla v nedohlednu.
Ohodnoťte výkon české reprezentace v semifinále proti Švédsku!
Školní hodnocení najdete na konci článku
Na dvoubrankové manko zareagoval kouč Hadamczik změnami v sestavě. Do hry se zapojil Kotalík, k Jágrovi se Strakou se posunul Čajánek. Přesuny ale nevyšly, už o dvě minuty později Christian Bäckman propálil Hniličku počtvrté. Česká obrana měla stejně jako v základní skupině problémy s obsazováním soupeře a Švédové nekompromisně trestali.
Seveřané byli v pohodě a český celek přehrávali. Po vyloučení Martina Straky Jörgen Jönsson tečoval střelu Martina Samuelssona a vyhnal z branky Hniličku. Do branky šel Tomáš Vokoun a české naděje na úspěch oprášil Aleš Hemský. Mladý forvard Edmontonu doklepl nepřesnou střelu Jaromíra Jágra v početní výhodě.
Alfredsson zchladil české nadšení
Navíc o 45 sekund později Václav Prospal bekhendem šťastně trefil nad Lundqvistovo rameno a náskok Švédů byl jen dvoubrankový. Češi byli najednou na koni a svého soupeře svírali. Švédové se ale ubránili a znovu udeřili. Kubinův nedůraz využil Axelsson, který nabil Danielu Alfredssonovi a neobsazený švédský útočník opět zvýšil na tříbrankový rozdíl.
Ve třetí části navíc zkázu Česka dokonal po dalším zaváhání obrany Tomas Holmström. Čeští hokejisté nastoupí v sobotu od 20:35 v souboji o bronz proti poraženému týmu z večerního semifinále Rusko - Finsko. autor: www.sport.cz
Česká republika - Švédsko 3:7 (1:2, 2:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Kuba (Straka, Prospal), 31. Hemský (Jágr, Židlický), 32. Prospal (Výborný) - 1. Modin (M. Sundin, Forsberg), 14. Axelsson (Lidström, Kronwall), 22. H. Sedin (D. Sedin), 24. Bäckman (Alfredsson), 28. J. Jönsson (K. Jönsson, Samuelsson), 39. Alfredsson (Axelsson), 57. Holmström (Zetterberg). Rozhodčí: Marouelli - Racicot (oba Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 8071.
Česká republika: Hnilička (28. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz (21. Kotalík). Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Lidström, Hävelid, D. Tjärnqvist, Bäckman, K. Jönsson, R.Sundin - Modin, M. Sundin, Forsberg - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, Zetterberg, Holmström - H. Sedin, J. Jönsson, D. Sedin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Více Informací o ZOH 2006

23. února 2006 v 18:55 | Enny!! :) |  Zimní olympijské hry
www.zoh.cz
http://www.olympic.org/uk/index_uk.asp

Česká republika je v semifinále

23. února 2006 v 18:45 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
23.02.2006 - 01:04, autor: ČTK.
TURÍN - Čeští hokejisté dnes porazili ve čtvrtfinále olympijského turnaje Slovensko 3:1 a postoupili do pátečního semifinále. V něm se od 16:30 utkají stejně jako loni na šampionátu ve Vídni se Švédskem. Po čtvrtfinálovém vyřazení v Salt Lake City tak budou úřadující mistři světa po osmi letech znovu bojovat o olympijské medaile.
Dnešní vítězství zařídili svými góly Martin Ručinský, Milan Hejduk a Martin Straka, který skóroval v závěru do prázdné branky. Milana Hniličku, jenž dostal přednost před Tomášem Vokounem, překonal pouze Marián Gáborík na začátku poslední třetiny. Slováci tak po první turínské porážce jedou domů.
Český tým si do klíčového zápasu turnaje oblékl poprvé červené dresy a hned od počátku se snažil navázat na dobrý výkon z druhé a třetí třetiny předešlého souboje s Kanadou. V úvodu sice museli světoví šampioni přestát oslabení po přísném Bulisově vyloučení, ale poté jasně určovali tempo zápasu.
Slovenského brankáře Budaje vyzkoušel v sedmé minutě Bulis, v první české početní výhodě poté Straka a Prospalovi chybělo ke gólovému zakončení pár centimetrů. Když pak neuspěli v dalších šancích Bulis se Strakou, předvedl se Ručinský. Útočník New Yorku Rangers, který zatím na turnaji působil matným dojmem, vstřelil svůj premiérový gól v pravou chvíli. Při vyloučení Tomáše Kaberleho zachytil špatnou Šatanovu rozehrávku a své sólo zakončit tradiční kličkou do bekhendu.
Hniličku, jenž nastoupil poprvé v kariéře na olympijských hrách od začátku, vyzkoušel Svatoš, ale jinak se původní česká brankářská trojka nudila. Budaj byl naopak v permanenci střel, kterých na něj v první části mířilo sedmnáct. Hned dvojnásobné štěstí měl při pokusech Kubiny. Nejprve jej puk zasáhl do ramene, o pár vteřin trefil bek Tampy Bay levou tyčku.
Ve druhé části byli Slováci mnohem aktivnější a začali se přibližovat k výkonu, který jim pomohl k výhře ve skupině B.
Zásluhu na tom mělo i několik přesilových her, při kterých bylo před Hniličkou často rušno. Český tým však měl tentokrát v hale Palasport Olimpico i štěstí, které se od něj v předešlých duelech několikrát odvrátilo. Ve 29. minutě přidal Hejduk druhý gól, když se nejrychleji zorientoval po střele Františka Kaberleho, kterou Budaj jen vyrazil.
Poté, co Slováci nevyužili tři početní výhody, přece jen Hnilička poprvé na turnaji inkasoval. Gáboríkovi k jeho sólu zakončenému přesnou střelou pomohl Židlický, který při návratu do obranného pásma upadl. Šestnáct minut před koncem normální hrací doby se tak utkání ještě více zdramatizovalo. Zredukovaná česká sestava, ze které vypadli Olesz, Hemský a Erat, ale nájezdům soupeře odolávala, navíc občas nebezpečně zahrozila i před Budajem.
Těsnou výhru Česko uhájilo i při závěrečném náporu Slovenska, kdy chybělo Gáboríkovi k vyrovnání jen několik milimetrů. Tři vteřiny před koncem Straka střelou do prázdné branky uzavřel účet zápasu. Čeští hokejisté tak ve 36. utkání s bývalým federálním partnerem vybojovali 24. vítězství.
Výsledek:
Česká republika - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle, Ručinský), 60. Straka - 44. Gáborík (Marián Hossa). Rozhodčí: Van Massenhoven - Racicot (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6893.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz.
Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Slovensko: Budaj - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Surový, Bartečko, Marcel Hossa. Trenér: František Hossa.
Hlasy po utkání:
Martin Ručinský si pochvaloval především zlepšenou hru v oslabení. "Snad nikdy jsem nás neviděl hrát tak dobře v oslabení. Kromě pár střel tam neměli nic, k ničemu jsme je nepustili," řekl útočník New Yorku Rangers v rozhovoru pro Českou televizi.
Český tým zbavil nervozity úvodním gólem, když po sólovém nájezdu překonal Petra Budaje. "Už je to obehraná písnička. Může se to zdát jako klišé, ale já tu kličku mám rád," řekl o svém oblíbeném blafáku z bekhendu. "Chtěl jsem to tentokrát dát víc nahoru, ale nakonec jsem mu to dal pod rukou. Pak jsme měli na čem stavět, dali druhý (gól) a měli zápas pod kontrolou," dodal.
S povzbuzeným sebevědomím šel do zápasu brankář Martin Hnilička, jenž ve dvou třetinách proti Kanadě neinkasoval. Po čtvrtfinále si pochvaloval, že spoluhráči hráli výborně v obraně. "To se pak dobře hraje," řekl České televizi.
Při kritické situaci ve třetí třetině za stavu 2:1 zalehl puk na poslední chvíli na brankové čáře. "Ani jsem moc nevěděl, kde byl. Začalo to tam létat, někdo to vytáhl zpoza brány, všichni do toho vlítli a doráželi. Snažil jsem si pokrýt spodek, a když jsem ho zalehl a rozhodčí to písknul, hodně jsem si oddechl," popsal dramatické chvíle.
Podle Marka Židlického byl závěr utkání především soubojem nervů. "Oni se tlačili dopředu, museli jsme to vzadu zabetonovat," řekl novinářům obránce Nashvillu, po jehož pádu dal Marián Gáborík snížil 1:2. "Byla to moje chyba, spadl jsem a dostali jsme gól, ale to se stává. Hlavní bylo v klidu dohrát a nenervovat se," prohlásil Židlický.
Důležité podle něj bylo, že v úvodních dvou třetinách čeští hráči soupeře k ničemu vážnějšímu nepustili. "Šlo o to, abychom udrželi vedení a to se nám povedlo," uvedl Židlický a pochválil gólmana Hniličku. "Chytal dobře," řekl.
Český trenér Alois Hadamczik pochválil na tiskové konferenci mužstvo za koncentrovaný výkon a týmový duch. "Jednoho hráče bych chtěl přeci jen vyzvednout a to brankáře Milana Hniličku, který naskočil do hry a podal jistý a dobrý výkon," řekl trenér. "Nedělám z něj hrdinu, ale respektuji ho," dodal Hadamczik.
"Je to první, řekl bych, velký krok, když se podaří postoupit mezi čtyři," radoval se Hadamczik z postupu do semifinále, což se hokejistům před čtyřmi lety v Salt Lake City nepovedlo. "Můžeme říci, že jsme o krok dále než na minulé olympiádě. Tým dostal lepší pohyb, sebevědomí a dal se dohromady," řekl kouč.
Klíčem k vítězství podle trenéra bylo, že se hrálo dobře z obrany. Síla slovenského týmu totiž byla v rychlých protiútocích. "Na tom byla jejich hra založena, a to jsme eliminovali," řekl Hadamczik. Hvězdy typu Petera Bondry, Mariána Hossy, Miroslava Šatana či Mariána Gáboríka se až na jednu trefu výrazněji neprosadily. "Jen v závěru druhé třetiny jsme se kvůli vyloučení dostali pod tlak, ale jinak jsme měli většinu utkání kontrolou," konstatoval Hadamczik.
Slováci nezvládli zápas v úvodu psychicky, ale podle Hadamczika se s tím nedalo kalkulovat, "Co bylo, už není. Slováci dali v turnaji osmnáct branek a my deset, což značilo jejich velkou sílu v útoku, ale dokázali jsme je udržet," řekl trenér.
Zklamání čišelo ze slovenského kouče Františka Hossy. Jeho tým prošel jistě základní částí, ale ve čtvrtfinále hrál zpočátku zakřiknutě a s turnajem se rozloučil. "Je smutné, že mohl vyhrát jen jeden. Po těch předešlých výkonech je mi to líto, ale musíme se s tím smířit," řekl Hossa na tiskové konferenci po utkání.
Slováci se pomalu rozjížděli, za což podle Hossy mohlo poslední utkání ve skupině proti Švédům o den dříve. "Pohyb nebyl, jak bychom si představovali. Tým byl v útlumu, ale o výsledku rozhodly individuální chyby v prvních dvou třetinách," řekl.

Hokejisté skončili ve skupině čtvrtí

22. února 2006 v 19:28 | Enny!! :) |  Hokej na OH 2006
21.02.2006 - 18:43, autor: ČTK.
TURÍN - Česká hokejová reprezentace prohrála ve svém posledním vystoupení v základní skupině olympijských her v Turíně s Kanadou 2:3 a v tabulce obsadila čtvrté místo. Ve středečním čtvrtfinále se tak tým od 21:30 utká s nejlepším celkem skupiny B, kterým bude někdo z trojice Švédsko, Slovensko, Rusko. Poprvé na turnaji se dnes v české brance objevil Milan Hnilička, který od druhé třetiny vystřídal Tomáše Vokouna.
Úřadující mistři světa však i přes porážku odehráli nejlepší zápas na turnaji, v kterém je k prohře odsoudila nevydařená první třetina. Ve zbývajících čtyřiceti minutách Češi na ledě dominovali a zatlačili obhájce zlatých medailí ze Salt Lake City do hluboké defenzivy.
Český tým nastoupil k repríze finále loňského mistrovství světa s cílem napravit rozpačitý dojem z předešlých zápasů a hrát lépe v obraně. V úvodu se to Hadamczikovu výběru dařilo. Útočníci se poctivě vraceli vypomáhat bekům a Kanaďané neměli moc prostoru k rychlým brejkům. Vokoun i jeho protějšek Brodeur tak mnoho práce neměli, defenzivním úkolům se totiž věnovali i hráči Javorových listů.
Těm však do vedení pomohl další nejistý Vokounův zákrok, za záda českého brankáře prošla lehká Richardsova střela. Kanaďané tak ukončili dvouzápasové čekání na gól. Srovnat mohl v jedenácté minutě Malík, ale jeho pokus se neujal. O několik vteřin později byl vyloučen František Kaberle a obhájci prvenství se zakrátko radovali z druhé branky. Útočník St. Louis překonal Vokouna s pomocí Kubinovy teče.
Definitivní klid na kanadské hokejky vnesl 36 vteřin před koncem úvodní třetiny Pronger. Češi měli sice předtím řadu střeleckých příležitostí, tlačili se do útoku, ale před prvním odchodem do kabin to v obranném pásmu před Vokounem opět zaskřípalo a Prongerova tečovaná rána skončila za brankovou čárou.
V druhé dvacetiminutovce se v české brance objevil Hnilička, který se tak při své třetí účasti na olympijských hrách dočkal prvního zápasového testu. A hned se musel předvést, když proti němu jel osamocený St. Louis. Opora Tampy při vítězství ve Stanleyově poháru v roce 2004 vyzkoušela Hniličku i o chvilku později. Ani tentokrát však liberecký brankář neinkasoval, i když mu musel pomoci Lang.
Češi se po přestávce nadechli k ofenzivnímu náporu a poprvé na turnaji začali předvádět hru, kterou od nich fanoušci čekali. Zatlačili Kanadu do defenzivy a na ledě kralovali. S tvrdými střelami Malíka a Tomáše Kaberleho museli Brodeurovi pomoci spoluhráči, Jágrovu ránu skryl gólman New Jersey v lapačce.
Když však putovali na trestnou lavici Iginla a Blake, několik tisíc českých fanoušků v hale Palasport Olimpico si mohlo poprvé pořádně zakřičet. Jágr přihrál Kubinovi, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. O české převaze svědčil i počet střel v druhém dějství 14:6.
Na českém odhodlání nic nezměnila ani druhá přestávka a ve 43. minutě to už bylo jen o gól. Brodeura překvapil i ke svému údivu Čajánek. Centr ze St. Louis, který původně neměl vůbec nastoupit, mohl navíc o minutu později vyrovnat, Brodeur ale jeho pokus zastavil na poslední chvíli holí.
Čechů bylo plné kluziště a Kanaďané nevěděli, kam dřív skočit. Při vyloučení McCabea mohl vyrovnat jeho spoluhráč z Toronta Tomáš Kaberle. Nakonec zámořští hráči vítězství uhájili, i když v třetí třetině vystřelili na Hniličku jen dvakrát.
Hlasy trenéra po utkání:
Trenér Alois Hadamczik byl rád, že jeho svěřenci před klíčovým čtvrtfinálovým duelem odehráli nejlepší zápas na turnaji. Litoval pouze nevydařené první třetiny. "Snad z každé kanadské šance jsme dostali gól," prohlásil Hadamczik.
Po první třetině se ale karta obrátila a Češi na ledě kralovali. "Další dvě (třetiny) byly z naší strany velmi dobré. Bohužel jsme neproměnili více než dvě šance, a proto jsme prohráli," řekl trenér.
Dnešní výkon byl podle něj příslibem pro další zápas. "Je vidět, že se kluci zvedají. Tým ale chtěl od začátku, což bylo také pozitivní," uvedl Hadamczik.
Po první třetině se rozhodl k výměně brankářů. Místo Vokouna nastoupil Hnilička a už neinkasoval. "Mužstvo potřebovalo impulz, proto k té změně došlo. Tomáše jsme ale z inkasovaných branek nevinili. Můžete si třeba myslet, že to byla strategie, aby si Tomáš odpočinul na zítra," uvedl Hadamczik na oficiální tiskové konferenci.
Českým novinářům poté řekl, že zvažuje, koho do klíčového duelu nasadí. "Ani s jedním (brankářem) jsem ale nemluvil, takže na to odpovídat nebudu," řekl Hadamczik, který je ochoten zveřejnit nominaci až v den zápasu.
Už nyní je ale jisté, že český trenér nebude moci využít služeb útočníka Aleše Kotalíka. Ten má zhmožděný stehenní sval a jeho start ve čtvrtfinále je podle lékaře týmu Zdeňka Ziegelbauera vyloučen.
Česká republika - Kanada 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Kubina (Jágr, Ručinský), 43. Čajánek (Hemský, T. Kaberle) - 8. Richards (Iginla, Pronger), 12. St. Louis (Lecavalier, Blake), 20. Pronger (Thornton). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 9126.
Česká republika: Vokoun (21. Hnilička) - Kubina, T. Kaberle, Malík, Špaček, Kuba, F. Kaberle - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Kotalík (21. Čajánek), Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Kanada: Brodeur - Blake, Regehr, Bouwmeester, Pronger, Foote, Redden, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Bertuzzi, Thornton, Nash - Doan. Trenér: Pat Quinn.